Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04DBVR
SN74LVC2G04DBVR
| Part Number: | SN74LVC2G04DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-ch, 1.65-V to 5.5-V inverters 6-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G04DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-ch, 1.65-V to 5.5-V inverters 6-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G04DBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many inverters are included in this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









