Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G02DCTR
SN74LVC2G02DCTR
| Part Number: | SN74LVC2G02DCTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G02DCTR |
| Qty Available: | |
| Description: | NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G02DCTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 23.388357 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4.4 ns |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 2.95 mm |
| Thickness | 1.29 mm |
| Width | 2.8 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G02DCTR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2G02DCTR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2G02DCTR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2G02DCTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






