Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G00DCTR
SN74LVC2G00DCTR
| Part Number: | SN74LVC2G00DCTR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G00DCTR |
| Qty Available: | |
| Description: | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2G00DCTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 23.388357 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.3 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 3.3 ns |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 2.95 mm |
| Thickness | 1.29 mm |
| Width | 2.8 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2G00DCTR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of inputs of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






