Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2952ADW
SN74LVC2952ADW
| Part Number: | SN74LVC2952ADW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2952ADW |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver and egister With 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC2952ADW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver and egister With 3-State Outputs 24-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8.8 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 9 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC2952ADW
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC2952ADW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC2952ADW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



