Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245APWR
SN74LVC245APWR
| Part Number: | SN74LVC245APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 77.989538 mg |
| Direction | Bidirectional |
| Frequency | 100 MHz |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 30 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC245APWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









