Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245ANSR
SN74LVC245ANSR
| Part Number: | SN74LVC245ANSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245ANSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, LVC/LCX/Z Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245ANSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, LVC/LCX/Z Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 266.712314 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 12.6 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC245ANSR
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC245ANSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ANSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





