Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245ADWR
SN74LVC245ADWR
| Part Number: | SN74LVC245ADWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245ADWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC245ADWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 17 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC245ADWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the package type of this product?
What is the logic function of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









