Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC245ADB
SN74LVC245ADB
| Part Number: | SN74LVC245ADB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC245ADB |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-SSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC245ADB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceiver With 3-State Outputs 20-SSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 17 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC245ADB
| Datasheet | View & Download SN74LVC245ADB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC245ADB Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
