Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC244APW
SN74LVC244APW
| Part Number: | SN74LVC244APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC244APW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-Channel Non-Inverting 3-Straight CMOS 20-Pin TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC244APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-Channel Non-Inverting 3-Straight CMOS 20-Pin TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Number of Terminals | 20 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Frequency | 100 MHz |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 19.8 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC244APW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













