Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC244ADBR
SN74LVC244ADBR
| Part Number: | SN74LVC244ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC244ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC244ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 20 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 40 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC244ADBR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVC244ADBR?
What is the function of the SN74LVC244ADBR?
What is the voltage range for the SN74LVC244ADBR?
What is the package type of the SN74LVC244ADBR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








