Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC240ADWR
SN74LVC240ADWR
| Part Number: | SN74LVC240ADWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC240ADWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC240ADWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC240ADWR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC240ADWR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC240ADWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC240ADWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC240ADWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the logic function of this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



