Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1GU04DCKR
SN74LVC1GU04DCKR
| Part Number: | SN74LVC1GU04DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1GU04DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V inverter 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1GU04DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V inverter 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.494758 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1GU04DCKR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1GU04DCKR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the package type for this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






