Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G97DCKR
SN74LVC1G97DCKR
| Part Number: | SN74LVC1G97DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G97DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Configurable Multiple-Function Gate 6-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G97DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Configurable Multiple-Function Gate 6-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 2.494758 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND, Inverter, Multi Function, Mux, NAND, NOR, OR |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 6.1 ps |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 5.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G97DCKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the voltage range for this product?
How many inputs does this product have?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










