Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G57DBVRE4
SN74LVC1G57DBVRE4
| Part Number: | SN74LVC1G57DBVRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G57DBVRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Configurable Multiple-function Gate 6-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G57DBVRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Configurable Multiple-function Gate 6-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 6.492041 mg |
| High Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | Multi Function |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G57DBVRE4
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G57DBVRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G57DBVRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G57DBVRE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G57DBVRE4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
How many circuits does the product have?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.