Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G332YZPR
SN74LVC1G332YZPR
| Part Number: | SN74LVC1G332YZPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G332YZPR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 3-input, 1.65-V to 5.5-V OR gate 6-DSBGA -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G332YZPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 3-input, 1.65-V to 5.5-V OR gate 6-DSBGA -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 1.700971 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 500 µm |
| Length | 1.5 mm |
| Thickness | 272 µm |
| Width | 900 µm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G332YZPR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G332YZPR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G332YZPR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the supply voltage range for this product?
Are there any alternative parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


