Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32YZAR
SN74LVC1G32YZAR
| Part Number: | SN74LVC1G32YZAR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32YZAR |
| Qty Available: | |
| Description: | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin DSBGA T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32YZAR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin DSBGA T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G32YZAR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
