Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DCKRG4
SN74LVC1G32DCKRG4
| Part Number: | SN74LVC1G32DCKRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DCKRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-input, 1.65-V to 5.5-V OR gate 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DCKRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-input, 1.65-V to 5.5-V OR gate 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.494758 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G32DCKRG4
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DCKRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




