Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DBVR
SN74LVC1G32DBVR
| Part Number: | SN74LVC1G32DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-input, 1.65-V to 5.5-V OR gate 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-input, 1.65-V to 5.5-V OR gate 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4.5 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G32DBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its brand?
What is the package type and dimensions of the product?
What is the logic function and number of inputs of the product?
What is the supply voltage range and operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









