Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DBV
SN74LVC1G32DBV
| Part Number: | SN74LVC1G32DBV |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DBV |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-Input Positive-O Gate 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G32DBV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-Input Positive-O Gate 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Logic Function | OR |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Propagation Delay | 4.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Height | 1.45 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G32DBV
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DBV Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G32DBV Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G32DBV Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.