Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DCKR
SN74LVC1G14DCKR
| Part Number: | SN74LVC1G14DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.494758 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.494758 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.494758 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G14DCKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
How many pins does this product have?
What is the voltage range for this product?
What is the logic function of this product?
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many inputs does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the product name and brand?
What is the voltage range of the inverter?
How many inputs does the inverter have?
What is the package type of the inverter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
















