Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DBVRG4
SN74LVC1G14DBVRG4
| Part Number: | SN74LVC1G14DBVRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DBVRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DBVRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G14DBVRG4
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G14DBVRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and temperature range?
What is the price of this product at a quantity of 1,000?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




