Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DBVR
SN74LVC1G14DBVR
| Part Number: | SN74LVC1G14DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G14DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V inverter with Schmitt-Trigger inputs 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Inverting, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Inverting, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Inverting, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 11 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G14DBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the inverter?
What is the package type of the inverter?
What is the temperature range for the inverter?
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
What is the logic function of this product?
What is the package type for this product?
What is the voltage range for this product?
What is the product name and brand?
How many pins does this product have?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












