Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC1G126YEPR
SN74LVC1G126YEPR
| Part Number: | SN74LVC1G126YEPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC1G126YEPR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin DSBGA T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC1G126YEPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin DSBGA T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| High Level Output Current | 32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G126YEPR
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G126YEPR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G126YEPR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
Who is the manufacturer of this product?
What is the description of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
