Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC1G126DBVT
SN74LVC1G126DBVT
| Part Number: | SN74LVC1G126DBVT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC1G126DBVT |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V buffer with 3-state outputs 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC1G126DBVT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V buffer with 3-state outputs 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 9.8 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G126DBVT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this buffer?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







