Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G125DCKT
SN74LVC1G125DCKT
| Part Number: | SN74LVC1G125DCKT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G125DCKT |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V buffer with 3-state outputs 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G125DCKT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V buffer with 3-state outputs 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G125DCKT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the buffer?
What is the package type of the product?
What is the temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










