Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G125DCKR
SN74LVC1G125DCKR
| Part Number: | SN74LVC1G125DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G125DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.65-V to 5.5-V buffer with 3-state outputs 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G125DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.65-V to 5.5-V buffer with 3-state outputs 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 150 MHz |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.1 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 10.1 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G125DCKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage range for the buffer?
What is the package type of the product?
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the buffer?
What is the package type of the product?
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the buffer?
What is the package type of the product?
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this product?
What is the package type and temperature range?
What is the logic function of this product?
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














