Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G11DCKR
SN74LVC1G11DCKR
| Part Number: | SN74LVC1G11DCKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G11DCKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 3-input, 1.65-V to 5.5-V AND gate 6-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G11DCKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 3-input, 1.65-V to 5.5-V AND gate 6-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 2.494758 mg |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 4.9 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G11DCKR
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G11DCKR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G11DCKR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVC1G11DCKR?
What is the logic function of SN74LVC1G11DCKR?
What is the supply voltage range for SN74LVC1G11DCKR?
What is the package type for SN74LVC1G11DCKR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








