Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G11DBVR
SN74LVC1G11DBVR
| Part Number: | SN74LVC1G11DBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G11DBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 3-input, 1.65-V to 5.5-V AND gate 6-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G11DBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 3-input, 1.65-V to 5.5-V AND gate 6-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 6.492041 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4.9 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G11DBVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVC1G11DBVR?
Is the onsemi NC7SV11L6X RoHS compliant?
What is the logic function of Texas Instruments SN74LVC1G11DBVR?
What is the package type of Texas Instruments SN74LVC1G11DBVR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







