Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G08DBVT
SN74LVC1G08DBVT
| Part Number: | SN74LVC1G08DBVT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G08DBVT |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-input, 1.65-V to 5.5-V AND gate 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G08DBVT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-input, 1.65-V to 5.5-V AND gate 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 15.790684 mg |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 32 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 32 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4.5 ns |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G08DBVT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this product?
How many inputs does this product have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









