Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G07DBV
SN74LVC1G07DBV
| Part Number: | SN74LVC1G07DBV |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G07DBV |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Buffer/Driver With Open-Drain Output 5-SOT-23 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC1G07DBV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Buffer/Driver With Open-Drain Output 5-SOT-23 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8.3 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Voltage | 5 V |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC1G07DBV
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC1G07DBV Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC1G07DBV Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.