Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC16646ADGGR
SN74LVC16646ADGGR
| Part Number: | SN74LVC16646ADGGR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC16646ADGGR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceiver And Register With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC16646ADGGR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceiver And Register With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Turn-On Delay Time | 13.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 14 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC16646ADGGR
| Datasheet | View & Download SN74LVC16646ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16646ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16646ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16646ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16646ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16646ADGGR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16646ADGGR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the package type and temperature range of this product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



