Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC16245ADLR
SN74LVC16245ADLR
| Part Number: | SN74LVC16245ADLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC16245ADLR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC16245ADLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 11.9 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11.9 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC16245ADLR
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC16245ADLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC16245ADLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



