Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC161284DLR
SN74LVC161284DLR
| Part Number: | SN74LVC161284DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC161284DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | Line Transceiver, 1 Func, 8 Driver, 8 Rcvr, CMOS, PDSO48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC161284DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Transceiver, 1 Func, 8 Driver, 8 Rcvr, CMOS, PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 45 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Input Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 45 mA |
| Number of Bits | 19 |
| Number of Receivers | 12 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Current | 14 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Logic Function | Transceiver |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 45 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Input Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 45 mA |
| Number of Bits | 19 |
| Number of Receivers | 12 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Current | 14 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC161284DLR
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC161284DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC161284DLR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC161284DLR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the supply voltage range and operating temperature range?
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

