Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14APWR
SN74LVC14APWR
| Part Number: | SN74LVC14APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R / IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R / IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Number of Terminals | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Inverting, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.4 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC14APWR
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC14APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the logic function of this product?
What is the package type of this product?
What is the supply voltage range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










