Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14APW
SN74LVC14APW
| Part Number: | SN74LVC14APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14APW |
| Qty Available: | |
| Description: | SN74LVC14APW IC Inverter Schmitt Trigger Hex CMOS 14-Pin TSSOP RoHS |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SN74LVC14APW IC Inverter Schmitt Trigger Hex CMOS 14-Pin TSSOP RoHS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC14APW
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC14APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







