Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14ADR
SN74LVC14ADR
| Part Number: | SN74LVC14ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 2-V to 3.6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 2-V to 3.6-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Manufacturer Package Identifier | D(R-pdso-G14) |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 6.4 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC14ADR
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC14ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74LVC14ADR?
What is the logic function of SN74LVC14ADR?
What is the supply voltage range for SN74LVC14ADR?
What is the package type of SN74LVC14ADR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








