Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14ADBR
SN74LVC14ADBR
| Part Number: | SN74LVC14ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SSOP T/R / IC HEX SCHMITT INVERTER 14-SSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SSOP T/R / IC HEX SCHMITT INVERTER 14-SSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 6.4 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC14ADBR
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC14ADBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14ADBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







