Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14AD
SN74LVC14AD
| Part Number: | SN74LVC14AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14AD |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter, Schmitt-trigger; 14-LEAD SOIC; Cmos Logic; 1.65 to 3.6V; +/- 50MA O/p |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC14AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter, Schmitt-trigger; 14-LEAD SOIC; Cmos Logic; 1.65 to 3.6V; +/- 50MA O/p
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 3.2 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC14AD
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC14AD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC14AD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVC14AD?
What is the voltage range for the Texas Instruments SN74LVC14AD?
How many inputs does the Texas Instruments SN74LVC14AD have?
What is the logic function of the Texas Instruments SN74LVC14AD?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










