Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVC139APWR
SN74LVC139APWR
| Part Number: | SN74LVC139APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVC139APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 2-Line To 4-Line Decoder/Demultiplexer 16-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LVC139APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 2-Line To 4-Line Decoder/Demultiplexer 16-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Bandwidth | 100 MHz |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Turn-On Delay Time | 20.6 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC139APWR
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC139APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC139APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC139APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








