Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125ARGYR
SN74LVC125ARGYR
| Part Number: | SN74LVC125ARGYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125ARGYR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125ARGYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin VQFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15.8 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC125ARGYR
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC125ARGYR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ARGYR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






