Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125APW
SN74LVC125APW
| Part Number: | SN74LVC125APW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125APW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer-line Driver 4 Channel Non-Inverting 3 State CMOS 14-Pin TSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125APW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer-line Driver 4 Channel Non-Inverting 3 State CMOS 14-Pin TSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 15.8 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC125APW
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC125APW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125APW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









