Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125ADRG4
SN74LVC125ADRG4
| Part Number: | SN74LVC125ADRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125ADRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC125ADRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.6 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15.8 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC125ADRG4
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC125ADRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC125ADRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





