Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08ARGYR
SN74LVC08ARGYR
| Part Number: | SN74LVC08ARGYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08ARGYR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V AND gates 14-VQFN -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08ARGYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V AND gates 14-VQFN -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 32.205058 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 4.1 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC08ARGYR
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC08ARGYR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08ARGYR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the minimum supply voltage for the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





