Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08APWR
SN74LVC08APWR
| Part Number: | SN74LVC08APWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08APWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V AND gates 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08APWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V AND gates 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Nominal Supply Current | 1 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4.1 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC08APWR
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC08APWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08APWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









