Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08ADBR
SN74LVC08ADBR
| Part Number: | SN74LVC08ADBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08ADBR |
| Qty Available: | |
| Description: | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T/R AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08ADBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T/R AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 4.1 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 4.1 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC08ADBR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






