Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08AD
SN74LVC08AD
| Part Number: | SN74LVC08AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08AD |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V AND gates 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC08AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 1.65-V to 3.6-V AND gates 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 4.1 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC08AD
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC08AD Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC08AD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LVC08AD?
What is the voltage range for the MC74LCX08 Series?
What is the package type for the SN74LVC08AD?
What is the logic function of the SN74LVC08AD?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











