Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07AQPWRQ1
SN74LVC07AQPWRQ1
| Part Number: | SN74LVC07AQPWRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07AQPWRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive Catalog Hex Buffer/Driver With Open-Drain Outputs 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07AQPWRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive Catalog Hex Buffer/Driver With Open-Drain Outputs 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 6 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 3.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC07AQPWRQ1
| Datasheet | View & Download SN74LVC07AQPWRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC07AQPWRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC07AQPWRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC07AQPWRQ1 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LVC07AQPWRQ1 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LVC07AQPWRQ1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LVC07AQPWRQ1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVC07AQPWRQ1?
What is the brand of SN74LVC07AQPWRQ1?
What is the package type of SN74LVC07AQPWRQ1?
What is the temperature range in which SN74LVC07AQPWRQ1 operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




