Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07ADR
SN74LVC07ADR
| Part Number: | SN74LVC07ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC07ADR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of IC?
How many channels does the IC have?
What is the package type of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








