Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07AD
SN74LVC07AD
| Part Number: | SN74LVC07AD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07AD |
| Qty Available: | |
| Description: | Non Inverting Buffer, SOIC-14; Logic Fam; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LVC07AD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Non Inverting Buffer, SOIC-14; Logic Fam; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 6 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 3.6 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC07AD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












