Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC06ARGYR
SN74LVC06ARGYR
| Part Number: | SN74LVC06ARGYR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC06ARGYR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 1.65-V to 3.6-V inverters with open-drain outputs 14-VQFN -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LVC06ARGYR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 1.65-V to 3.6-V inverters with open-drain outputs 14-VQFN -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3.5 mm |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 5.6 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.5 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LVC06ARGYR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LVC06ARGYR?
What is the brand of the product?
What is the logic function of SN74LVC06ARGYR?
What is the supply voltage range for SN74LVC06ARGYR?
What is the product's brand?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




